вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 86 ново

Младоженци од Србија плаќаат и по 3.000 евра за да се оженат со Албанки и на крај се измамени

Свадба со невести од Албанија е единствена надеж за бројни беќари од различни делови на Србија, но тоа стана и опасност за младоженците.

Последен случај е оној во Прокупље, Србија каде што невестата поминала само неколку часа во домот на младоженецот, а агенцијата која посредувала во женачката својата работа ја наплатила 1.500 евра. Основното јавно обвинителство во Прокупље побарало помош од колегите Албанци да го испитаат овој случај.

Како што објавуваат медиумите во таа земја, ова не е првпат младоженците да бидат измамени од страна на агенциите за посредување. Младоженците од Србија плаќаат и по 3.000 евра за брак со девојки од Албанија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top