сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 75 ново

Пропадна забраната на Трамп: Од 1 јануари американската војска ќе прима и трансродови лица

Судијката од Вашингтон, Колин Колар, ја донел конечната одлука од 1 јануари следната година трансродовите лица да можат да и се приклучат на војската на САД со што го отфрлила барањето на администрацијата на Трамп за забрана на регрутирање на овие лица.

Неколку трансродови припадници на војската и граѓански здруженија поднеле тужба откако Трамп во јули најави дека ќе забрани регрутација на трансродови лица поради, како што истакна тој, загриженост за „компактноста на војската и медицински трошоци“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top