сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 70 ново

Трик на светски познатиот доктор: Допрете го непцето со јазикот и држете 60 секунди

Др. Енду Вил верува дека секојдневниот стрес со помош на зрачењето на различни уреди го “убива” сонот и не претвара во исцрпени зомби суштества.

Вил тврди дека 4-7-8 техниката на дишење, го опушта вашето тело и го чисти умот, така што ќе се фокусирате највеќе на дишење.

Еве како можете да се опуштите и да заспиете за 60 секунди.

1. Со јазикот допрете ги горните предни заби и така држете го до крајот на вежбата.

2. Затворете ја устата и полека дишете низ нос, додека броите до четири.

3. Држете го воздухот 7 секунди.

4. Издишувајте го 8 секунди.

5. Повторете го процесот уште 3 пати.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top