вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 86 ново

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД за Ерусалим го дестабилизира Блискиот Исток

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим за главен град на Израел го дестабилизира Блискиот Исток, изјави рускиот претседател Владимир Путин по денешната средба во Анкара со шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган.

Путин предупреди дека одлуката на американската Администрација нема да помогне за решавање на ситуацијата на Блискиот Исток, туку токму спротивното – ќе ја дестабилизира и без тоа сложената ситуација во регионот.

Рускиот и турскиот претседател, денеска во Анкара, меѓу другото, разговарале и за начините за решавање на конфликтот во Сирија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top