вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 6 ново

Груевски поднесе неотповиклива оставка, ЦК влезе во процедура за вонреден конгрес

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја отфрли оставката на лидерот на партијата Никола Груевски, дознава Република. По долга дискусија, во која Груевски обзнани дека оставката е неотповиклива, ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одби да закаже вонреден конгрес.

Бидејќи одлуката за оставка на Груевски е конечна, иако органите на партијата не сакаат тоа да го прифатат, на негово инстирање ЦК влезе во процедура на закажување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ.

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучи шеснаесеттиот вонреден конгрес на партијата да се одржи на 22 и 23 декември во Валандово, на кој ќе се избере нов лидер на партијата.

 

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top