среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник против одлуката на Трамп за Ерусалим

Лидерот на Хезболах, шеикот Хасан Насрала повика денеска на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

-Ги повикувам сите на огромен народен протест, да ја осудиме американска агресија и неправедно решение и да изразиме солидарност со палестинскиот народ, рече шефот на моќното либанско шиитско движење, кое е главен сојузник на Иран и заколнат непријател на Израел.

Шеик Насрала, исто така, ги повика жителите на 12 палестински бегалски кампови во Либан да протестираат.
– Судбината на Ерусалим е клучно прашање во конфликтот на Блискиот Исток, рече лидерот на Хезболах.
Тој предупреди дека одлуката на САД “ги става под закана исламските и христијанските светињи”, и повика „арапскиот и муслиманскиот свет да го поддржат новото востание на Палестинците и да им дадат политичка, финансиска и воена помош”.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top