вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 31 ново

Германски тинејџер загина на спустот во Лејк Луис

Младиот германски скијач Макс Буркарт го загуби животот на спуст-трката што се возеше во серијата Нор-Ам во канадскиот ски-центар Лејк Луис, соопшти Скијачката федерација на Германија.

17-годишниот Букркарт паднал на најстрмниот дел од патеката. Тој потоа со голема брзина се забил во заштитната мрежа.

При падот добил тешки повреди поради што бил хоспитализиран во болницата во Калгари, каде што починал.

Буркарт бил член на клубот од Гармиш-Партенкирхен.

Младиот Германец е вториот скијач што го загуби животот во Канада откако во претсезоната на тренингот загина Давид Паисон од Франција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top