среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 55 ново

Концертот „Младите доаѓаат“ вечерва во Филхармонија

Вечерва во Македонската филхармонија ќе се одржи концертот под наслов „Младите доаѓаат“. Станува збор за концерт на учениците од Државните училишта во Република Македонија, а диригент е Фи Фи Ле.

На програмата се: 1. Џ. Пучини : арија “O mio babbino caro” од операта “Џани Скиќи” Солист : Сања Димова 2. Х. Виењавски : Концерт за виолина и оркестар бр.2 во д-мол, I став Солист : Наоми Георгиевска 3. В. Шелоков : Концерт за труба бр.3 Солист : Александар Витанов 4. Ф. Менделсон : Концерт за виолина и оркестар во е-мол, I став Солист : Ирина Павлова 5. Вебер : Концерт за кларинет и оркестар бр.2 во Eс-дур, III став Солист : Анел Селим 6. М.Равел “Циганка” за виолина и оркестар Солист : Дарко Гроздановски 7. Д. Шостаковиќ : Концерт за клавир и оркестар бр.2, I став Солист : Арда Мустафаоглу 8. К. Сен Санс : Концерт за клавир и оркестар бр.2, III став Солист : Ивона Базгалоска

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top