среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Орајќи ја нивата наишол на изненадување: Она што го откопал го шокираше светот

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно сино буре. Она што го пронашол во бурето го шокирало. 600 милиони долари се наоѓале внатре.

Хосе Маријан Картолос, 65-годишен фармер добил дозвола од државата да го обработува овој имот. Картолос од таа причина не можел да ги задржи парите, ги запленила колумбиската влада и најавила дека пронајдените пари ќе ги вложи во патишта и образование.

Наводно, овие пари му припаѓале на познатиот Пабло Ескобар, кралот на кокаинот и еден од најголемите мафијаши во светската историја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top