вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 30 ново

ЕУ ќе го укинува еден од најубавите турски специјалитети?

Сендвичот од печено месо на ражен се најде на удар на Европската комисија. Надлежните сметаат дека фосфатите што ги содржи месото се штетни по здравјето и затоа треба да се забрани. Од друга страна, производителите на донер велат дека без фосфати, месото се суши и не може да се продава.

Аргумент на ЕУ е и појавата на срцеви заболувања поврзани со прекумерното внесување фосфати во исхраната.

Производителите на турскиот специјалитет, кој е еден од најпродаваните во сите земји на ЕУ, велат дека не се забранети колбасите, кои исто така содржат фосфати и сметаат дека забраната има националистичка заднина.

Само во Германија дневно се продаваат по 3 милиони донери, а во 16. 000 донер – ресторани се вработени десетици илјади луѓе.

Предлогот беше отфрлен во Европскиот парламент на почетокот на неделава, но доколку се уважат новите студии за здравје и ако против донерот гласаат сите пратеници, предлогот за две недели повторно ќе биде вратен во Европската комисија во Брисел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top