понеделник, 28 мај 2018 | Вести денес: 29 ново

Веле Трпевски најзгоден амбасадор

Веле Трпевски

Веле Трпевски

Со само 14 гласа предност, Веле Трпевски, амбасадорот на Македонија во Албанија, победи во минатонеделниот избор на „Република“ за најзгоден дипломат. Тој освои 19 отсто од гласовите или само еден процент повеќе од второпласираниот Никола Димитров, амбасадорот во Холандија. Веле Трпевски имаше одлична кампања, која веројатно му ја донесе победата. Трет, според гласовите на читателите, е Љубен Тевдовски, македонскиот дипломат во Канада.

Еве ги резултатите:

Кој е најзгоден Македонски амбасадор?

 • Веле Трпевски - Албанија (20%, 227 Гласови)
 • Никола Димитров - Холандија (18%, 207 Гласови)
 • Љубен Тевдовски - Канада (16%, 180 Гласови)
 • Кире Илиоски - Шведска (13%, 150 Гласови)
 • Лазар Еленовски - Белгија (9%, 106 Гласови)
 • Оливер Шамбевски - Кина (7%, 76 Гласови)
 • Агрон Буџаку - Франција (6%, 72 Гласови)
 • Фатмир Џеладини - Полска (5%, 53 Гласови)
 • Фуад Хасановиќ - Катар (3%, 36 Гласови)
 • Дарко Ангелов - Унгарија (2%, 27 Гласови)
 • Сашо Вељановски - Естонија (2%, 22 Гласови)

Вкупно гласале: 1.156

Loading ... Loading ...

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top