сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 10 ново

„JP Morgan Chase“ ги изненади сите – на берза ќе може да се тргува со биткоин

Според магазинот Волстрит, “JP Morgan Chase” смета дека преку својата идна платформа, Чикашката берза (CME) ќе може да обезбедува пристап до биткоенските фјучерси.

Оваа објава минатата недела ги зголеми цените на крипто валутите на рекордно високо ниво од 8.300 долари. Во извештајот се вели дека:

“Ј.П. Морган размислува да им даде на своите клиенти пристап до новиот биткоински производ преку својата брокерска единица.”

Се разбира, иронијата е во тоа што Џејми Димон беше најгласниот критичар на Биткоин во Волстрит, нарекувајќи го “измама” и велејќи дека секој што инвестирал во биткоин е “глупав”.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top