сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 63 ново

Флака: „Албанци, доjдете и купете куќи во Битола“, порачува наставникот Јусуфи

Албанци, дојдете и купете куќи во Битола, да му го вратиме сјајот на градот што некогаш го имал, е пораката на наставникот од Битола, Изет Јусуфи на денот албанската азбука, информира Медијал.

На прашањето дали тој испраќа покана до Албанците и порачува каде да живеат или само да дојдат и ја посетат Битола, не само во ноември, туку и во текот на целата година, тој вели:

– Да, но не само да ја посетат. Битола на град со 100.000 жители, а сега има само 50.000, има испразнети куќи. Повелете Албанци, наполнетего градот како што беше порано, истакнал Изет Јусуфи, наставник од Битола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top