среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 35 ново

Најмалку 20 лица загинаа во самоубиствен напад во Нигерија

Најмалку 20 луѓе загинаа во самоубиствен напад врз џамија во североисточниот дел на Нигерија.

– Бомбашот го активира експлозивот кога верниците доаѓаа на утринска молитва, изјави портпаролот на полицијата Отман Абубакар.

За сега никој нема преземено одговорност за нападот.

Се претпоставува дека нападот е изведен од припадници на Боко Харам.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top