сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 10 ново

Елајте да живеете кај нас, нудиме 60 илјади евра!

Жителите на швајцарското село Албинен, во кантонот Вале, за десет дена ќе се одлучат за новата политика со која на странците подготвени да дојдат во селото да живеат барем десет години ќе им понудат пари. И тоа ни повеќе ни помалку, туку 60 000 евра.

Во селото живеат 240 жители и тоа е едно од многуте во Швајцарија од каде што се иселуваат жителите.

Само во последната година селото го напуштиле три семејства со вкупно осум деца, па локалната власт е присилена да ја затвори селското училиште. Жителите бараат од локалните власти да направат нешто за да се врати животот во селото.

Планот на локалниот суд со семејства или поединци, странци, кои се одлучат на купување или изградба на куќа во Албинен, под одредени услови е да им дадат по 25 000 франци за секое возрасно лице во семејството и дополнителни 10 000 франци по дете.

Четиричлено семејство, според тој предлог, би добило бонус во вредност од 70 000 швајцарски франци (околу 60 000 евра). Сепак, во сето тоа постојат услови кои треба да се задоволат.

Возрасните лица мора да бидат помлади од 45 години и да се согласат на живот во село во траење од најмалку десет години. Во купување или изградба на куќа треба да вложите најмалку 200 000 франци и недвижнината мора да биде постојан дом, а не викендица.

Парите од локалните власти се добиваат неповратно, освен во случај ако некој одлучи да го напушти селото пред истек на рокот од десет години. Локалните власти се уверени дека овие мерки се пристапни за сите.

Во селото нема премногу можности за вработување, но првите големи градови се оддалечени само половина час возење.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top