сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 9 ново

Страшно стампедо во Мароко: Најмалку 15 загинати за време на делење на храна

Вистински масакр на јужната граница на Мароко , каде најмалку 15 лица загинаа во човечко стампедо за храна.

Во големата бутканица има уште најмалку 40 повредени. Масакрот се случил во селото Сиди Буалам , каде настанало стампедо за време на делењето хуманитарна помош.

Во оввој сиромашен дел на земјата донациите на храна се редовна појава , како и огромните бутканици.

Лани при делење храна во истиот регион загинаа две жени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top