четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 99 ново

Фенг Шуи- маникир: Комбинации на бои за привлекување на среќа и љубов!

Сигурно сте приметиле дека жените понекогаш имаат  лакирани нокти на секој прст во различни бои со контрасти.

Некои девојки тоа го прават поради модата, дури и без знаење дека тоа претставува некакво значење. Всушност, тоа е маникир за фенг шуи. Кога станува збор за комбинација на бои, треба да знаете кои бои ќе се комбинираат, ако сакате да привлечете среќа и љубов.

Ова се значењата на боите на секој прст, па можете да создадете модерен маникир од Фенг Шуи.

Според фенг шуи, десната рака дава сила, а левата рака ни ја зема. Сепак, тоа може да изгледа парадоксално, но кај девојчињата е поголема веројатноста да се лакираат во различни бои на десната рака, иако според фенг шуи треба да го прават токму спротивното.

Значење на бојата на ноктите:

Во секој случај, како главен лак за нокти треба да ја изберете нијансата на вашиот елемент. Главната боја се комбинира со нијанси кои највеќе ќе одговараат за тој момент.

Бела – симболизира спокојност

Сина – ја зајакнува способноста на апстракното размислување, допринесува решавање на сложените проблеми

Жолта – добро расположение и мир на умот

Црвената боја страст и среќа во животот

Портокалова промовира добро расположение

Зелена помага за внатрешната рамнотежа во врска со прирадата

Кафена- симболизира природна топлина

Пава- позитивно влијае на менталната состојба

Златна – дава духовна и физичка сила

Лимон жолта – лесна комуникација со луѓе

Виолетова – го подобрува расположението и силата

Розева –  симболизира тага

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top