сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 8 ново

Пандов: Заев ја дели Македонија на делови, нашите деца ќе учат дека македонските револуционери се Бугари

Заев и неговата пропаганда успеваат доста вешто да ја дефокусираат македонската јавност уверувајќи ја дека единствениот спорен дел помеѓу Македонија и Бугарија во делот на историјата биле неколкуте години од втората светска војна и гледањето на бугарската улога во истата низ наша призма и учебници по историја, пишува во својот статус на Фејсбук Александар Пандов. Тој пишува и дека Бугарите веруваат, а тоа Заев постојано им го потврдува дека е така, дека почнувајќи од Свети Климент и Наум, Свети Кирил и Методи, па преку Самуиловото царство, преродбениците, Кресненското, Разловечкото и Илинденското востание, сите револуционери, ВМРО, се и сите до еден се Бугари, па прашува: Така ли ќе учат децата на училиште? Падов во својот статус го потенцира и писмото на МПЦ, дека бугарската ни станала мајка црква. Toj истакнува и дека Зоран Заев со тоа што се гласа за закон за двојазичност останува уште поделба на Македонија на кантони.

-Се гласа закон за двојазичност, со што останува уште Заев како што вети во Швајцарија, Македонија да ја подели на кантони, а зборот си е збор, па државата и официјално да биде поделена на два или повеќе дела. Како црешка на тортата во очекување сме да слушнеме како ќе не крсти кумот, како Северњаци или како Вардарци , па така очајни и исфрустрирани, а историски и духовно освестени, биде прашање на време кога ќе сватиме дека принципот еден народ две држави не функционира, завршува Пандов

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top