сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 10 ново

Дамите завиени во тага – почина познатиот моден креатор!

Тунискиот моден креатор Азедин Алаја чии фустани ги носеа познатите дами од Холивуд до Белата куќа почина на 77 години.

Алаја со децении беше фален ширум Париз и покрај тоа што не учествуваше на модните ревии ниту водел впечатливи кампањи.

Меѓу омилените манекенки му била Наоми Кембел, додека Мишел Обама ги носеше неговите креации додека беше прва дама на САД.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top