сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 9 ново

Нов терористички напад на ИСИС – над 20 загинати

Припадници на екстремистичката организација Исламска држава денеска извршија напад со автомобил-бомба во сирискиот град Деир ез Зур, при што загинаа над 20 лица, а триесетина се повредени.

Експлозијата се случи на локација каде се сместени внатрешно раселените лица, во јужниот дел на градот, што е под контрола на сириските владини сили.

Сириската опсерваторија на човековите права, наведе дека загинале 26 лица, меѓу кои 12 деца.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top