среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 34 ново

Почина италијански судија пред натпревар во Лигата на шампиони

Кошаркарската јавност е во шок откако судијата Џанлука Матиоли починал синоќа во болница во Шпанија.

Италијанецот имал само 50 години и требало да го суди натпреварот помеѓу Мурсија и Монако во ФИБА Лигата на шампиони. На Матиоли му се слошило на неколку минути пред почетокот на дуелот и веднаш бил префрлен во болница, каде набрзо починал.

Според информациите, тој починал од инфекција, но не се соопштуваат повеќе детали.

Извор: Спорт1

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top