среда, 22 ноември 2017 | Вести денес: 21 ново

Велика Британија нема докази за директна вмешаност на Русија во нејзиниот изборен систем

Обединетото Кралство не располага со докази за успешна вмешаност од страна на друга земја во избориниот систем, наведе портпаролот на британската премиерка Тереза Меј.

Меј синоќа ја обвини Русија за „вмешаност во изборите“ во земјата.

Таа ја предупреди Москва дека нема да успее да ја поткопа отпорноста на европската демократија, со што според неа, се занимава Русија.

Top