четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 54 ново

Хан следната недела доаѓа во Скопје

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан наредната недела доаѓа во Македонија.
Посетата на Скопје тој ја најави на Твитер по средбите во Брисел со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и со шефот на дипломатијата Никола Димитров.
– Со нетрпение ја очекувам мојата посета на Скопје, следната недела, во рамки на која ќе имам политички средби, но и средби со претставници на цивилното општество, објави Хан на својот налог на Твитер.
Во твитот како извонредна ја оцени средбата Османи и со Димитров.
– Верувам дека Владата ќе го искористи позитивниот момент и оти ќе ги видиме резултатите од натамошните реформи до крајот на годината. За ова е потребна конструктивна соработка на сите политички сили, вклучувајќи ја и опозицијата, нагласи Хан.
На средбата во Брисел вчера биле отворени сите прашања поврзани со еропската агенда на Република Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top