четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 44 ново

Унгарската амбасада и „Матица македонска“ ќе промовираат дела од унгарски автори

Унгарската амбасада во Република Македонија и Книгоиздателството „Матица македонска“,на 15 ноември (среда) во 19 часот, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ во Скопје ќе ги промовираат книгите „Ако животот е сон“ од Јанош Арањ (објавена по повод  200-годишнината од раѓањето на авторот) и „Десет унгарски поети на дваесеттиот век“ во избор и препев на Паскал Гилевски.

На свеченоста поздравна реч ќе има Ласло Дукс, амбасадор на Унгарија во Македонија, а книгите ќе ги промовира писателот Раде Силјан.

Стихови на унгарски и на македонски јазик ќе читаат членови на Здружението на Унгарците во Македонија „Теледом“ од Скопје.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top