четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 44 ново

Коѕијас: Спорот со името ќе се реши во првата половина на 2018

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе се сретне со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ.

На средбата се очекува да се разговара за продолжувањето на преговорите з решавање на спорот за името најавено за крајот на месецов.

Коѕијас најави дека Грција е спремна за решавање на прашањето за името и дека тоа ќе го стави јасно на знаење на своите партнери во ЕУ и на Вашингтон. Според него прашањето за името ќе биде затворено во првата половина на 2018 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top