четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 43 ново

Владимир Панчевски: Бев брутално нападнат и следен од СЈО (фото)

На 5 ти октомври 2017 јас бев таргетиран од СЈО и полицијата пребаруваше и некомпетентното судство во мојот дом во Гевгелија, вака во свој напис објавен на социјалните мрежи судијата Владимир Панчевски обвини за брутален напад врз него од страна на специјалното јавно обвинителство, потенцирајки дека судството дозволило криминална истражна процедура. Тој вели и дека за целиот незаконски третман со кој се соочува го запознал и Амбасадорот Бејли негова екселенција пред еден месец, но сеуште не добил одговор за жалбата.

Интегрално, текстот ви го пренесуваме во целост:

-Додека траеше ова јас бев брутално нападнат и следен од специјалниот обвинител Катица Јанева, а судството дозволи криминална истражна процедура.

Тоа завши со кршење на домашните закони и Уставна поделба употребувајќи физичка сила со ограничување на моите основни човекови права и слободи пред медиумите и пред моите колеги најавуваји дека Владимир според Судот 1 во Скопје со непочитување на претпоставка дека е невин, бев јавно прогласен за виновен за криминални дела според Кривичен Законик за прислушување и давање на службени информации од судот и злопотреба на моќ пред една година кога бев претседател на судот.

За време на истражувањето специјалниот јавен обвинител Катица Јанева и Ленче Ристоска даваа изјави пред судот.

Морам да нагласам дека додека еден од полициските службеници кој беше воден од тимот на СЈО од канцеларијата го украде клучот од вратата на мојот дом кое што беше документирано на безбедносните камери.

Чив беше предлогот и кој нареди таква злоупотреба на моќ од страна на СЈО и по чија наредба беше тоа јас не знам но јас пријавив до надлежните институции но се сомневам дека ќе реагираат. Исто така ова го испратив до Амбасадорот Бејли негова екселенција пред еден месец но не добив одговор сеуште за жалбата.

Поцитуван г-дин, во очај но без страв и со чиста совест овој заговор против мене љубезно ве замолувам да го разгледате овој случај и да ги разгедате фактите и инволвирањето на Американската амбасада на следниов линк.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=128070567963726&id=100022823505483

Како американски луѓе ви даваме доверба и мора да се вклучите па се надевам дека ќе го разгледате случајот и ќе го видите ова на мојот фејсбук профил каде ја објавив злоупотребата на високи функционери во Американската амбасада во Скопје.

Ви благодарам.

Со нетрпение го очекувам Вашиот одговор,

Владимир Панчески, судија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top