понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 87 ново

Швајцарија и Хрватска се пласираа на Мундијалот во Русија

Репрезентацијата на Швјацарија избори учество на Светското фудбалско првенство 2018 по нерешените 0-0 вечерва во реванш плеј-офот со Република Ирска.

Ремито им беше доволно на Швајцарците со оглед на победата од 1-0 од пред три дена во Даблин на првиот дуел од бараж пресметката. Швајцарија стана 27. Учесник на Мундијалот во Русија.

Вечерва и Хрватска избори пласман на СП, откако во Атина опротив Грција одигра без голови, 0-0. По првиот меч Хрватите имаат предност од 4-1, па и ова реми им беше доволна да чекираат карта за Русија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top