четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 44 ново

Уапсен возач на камион во Грција – шверцувал 90 мигранти

Возач на камион во Грција е уапсен откако бил фатен дека шверцува 90 мигранти. Полицијата го уапсила 55-годишниот возач, а помеѓу мигрантите имало 21 малолетник.

Мигрантите пристигнале од Турција и плаќале по 1.800 евра за да бидат префрлени во Атина. Над 60 од нив биле од Ирак, додека останатите биле од Еритреја, Етиопија, Конго и Иран.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top