среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Премиера во Драмски: „Вера, љубов, надеж“ – претстава на Италијанецот Лука Кортина за неговите 12 години поминати во Македонија

Приказната е за Елизабета, девојка која решева да го напушти домот сакајќи да има живот независен од законите што и ги диктира општеството. Според Кортина, приказната е за секој поединец наспроти системот и дека секој од нас е Елизабета кој самостојно е подготвен да ги задоволува своите потреби и да живее според сопствената етика

Потребата во нешто да веруваме и надежта дека тоа ќе се случи е во основа на приказната на новата премиера на Драмскиот театар-Скопје: „Вера Љубов Надеж“ во режија на Лука Кортина. Претставата која премиерно ќе биде изведена утревечер е работена по истоимениот текст на Еден фон Хорват од 1932 година, а токму за оваа праизведба е првпат преведен од германски на македонски јазик од Слободанка Поповска.

– „Вера, љубов, надеж” е приказната на младата жена Елизабета, која ја живее етиката на своите принципи против еден свет кој се правда со закони. Етиката пред правниот систем. „Вера, љубов, надеж” е тоа што ги прави луѓето луѓе, во еден свет каде што нема ни вера, ни љубов, ни надеж. Приказната е за сите оние што мислат дека односите помеѓу луѓето се градат исклучиво заради корист и за секој од нас кој во одреден момент изгубил верба. Приказната е за Елизабета, вид во исчезнување, како што сме и сите ние кои се занимаваме со театарската уметност. Сите ние кои се бориме да докажеме дека театарот има незаменлива општествена улога во негувањето на критичката мисла. Приказната е и за мене и моите дванаесет години поминати во Македонија, во кои никој не поверува дека сум дојден заради искрената верба во театарот – вели режисерот Кортина.

Приказната е за Елизабета, девојка која решева да го напушти домот сакајќи да има живот независен од законите што и ги диктира општеството. Според Кортина, приказната е за секој поединец наспроти системот и дека секој од нас е Елизабета кој самостојно е подготвен да ги задоволува своите потреби и да живее според сопствената етика.

– Верата, љубовта и надежта не се некои одлуки или ставови, туку се карактеристики што човекот го прават тоа што е. Приказната се развива од апсурдната стартна точка – од желбата за продавање на своето тело кога ќе биде мртва за во сегашноста да има пари за живот – рече Кортина за претставата во која играат 16 актери.

Главниот лик (Елизабета) го игра Наталија Теодосиева како гостин во ансамблот на Драмски. За својот лик, Елизабета, рече дека е цврсто уверена во своите принципи и убедувања, доживува подеми и падови за на крајот да плати за тоа што не мисли како другите и што го живее животот на свој начин.

Во младата актерска екипа е и пензионираниот актер на ДТС Благој Чоревски кој рече дека е почестен што е поканет да игра со млада екипа од која учи како што кога бил млад учел од искуството на повозрасните актери.

– Иако е од 1930-тите, овој текст многу говори и за сегашната транзициска состојба во која се наоѓаме сите и за борбата на младиот човек кој има елан да направи нешто поинакво, но нема средства да ја надгради својата идеја – рече Чоревски.

Самите актери на сцена свират на различни инструменти, а музиката на Љупчо Константинов е во функција на претставата. Тој рече дека успеале да направат музика што добила форма на драмско лице, а не да биде само параван. Костимографката Марија Пупучевска, пак, истакна дека костимите на ликовите не ги врзала за некоја одредена епоха затоа што, рече, самиот текст е и овде, сега и некогаш. Автор на сценографијата е Мери Батакоја.

Во претставата играат: Наталија Теодосиева, Филип Трајковиќ, Благој Чоревски, Димитрија Доксевски, Анастас Тановски, Игор Ангелов, Сања Арсовска, Ирена Ристиќ, Зоран Љутков, Емилија Мицевска, Соња Стамболџиоска, Лазе Манасковски, Јана Стојановска, Златко Митрески, Дениз Абдула и Кристијан Светиев.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top