среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 50 ново

Кој мастурбира почесто – мажите или жените?

Научниците се позанимавале и со тоа прашање, а еве какви резултати добиле.

Универзитетот во Индијана спровел истражување околу сексуалното здравје и однесување, во кое учествувале околу 2.936 мажи и 2.929 мажи на старост од 14 до 94 години.

Одговорите кои испитаниците ги дале биле поделени според пол, возраст и околу тоа колку редовно мастурбираат.

Се покажало дека околу пет проценти од жените на старост меѓу 25 и 29 години мастурбира четири пати во неделата, додека тоа го прават 20.1 проценти од мажите на иста возраст.

Исто така, околу 36.5 девојки на старост од 18 до 24 години се изјасниле дека во текот на изминатата година ниту еднаш не мастурбирале, додека 18.5 отсто од машките на иста возраст исто така ниту еднаш не практикувале мастурбација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top