недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 64 ново

Нивото на Дојранско Езеро над просекот за октомври

Дојранското Езеро и денеска бележи драстично зголемување на нивото, од – 82 сантиметри колку што е просекот за октомври, на 174, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Хидролошките мерења покажуваат дека нивото на Охридско Езеро е девет пати пониско, а на Преспанското е малку над просекот. Како што соопшти УХМР, двојно пониски се водостоите на Вардар кај Јегуновце и Скопје – Зајчев рид, Пчиња кај Катлановска Бања, тројно понизок е на реката Сатеска кај Ботун, додека пет пати понизок е водостојот на Црни Дрим кај Ложани. Само 12 санитметри над просекот е Вардар кај Демир Капија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top