петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 2 ново

Знаете ли дека ова застрашувачко суштество живее во човекот и може да порасне до 25 метри

Она што се гледа на фотографијата, е еден од најчестите цревни паразити кој може да предизвика тешко заболување, затоа што е многу патоген. Во поедини случаи, стигнува и до мозокот.Во прашање е свинска тенија, која микроскопски е фотографирала Тереза Згода од Технолошкиот институт Рочестер во Њујорк.

Благодарение на оваа фотографија, Згода освои 4 место на натпреварот во годинава „Nikon Small World“.

Инаку, овој паразит може да заврши во телото на човекот со конзумација на недоволно термички обработено месо, заразено со ларви и јајца, или загадена вода за пиење. Откако ларвите ќе стигнат во тенкото црево, од нив се развива тенија. Тука може да живее со години. Тенијата е двополен организам, кој може да достигне и должина до 25 метри, но обично се долги до пет метри. Хранливите материи ги крадат од домаќинот, низ површината на телото. Човекот кој во себе го носи овој паразит, на почетокот не чувствува ништо, но подоцна, се појавува кај него мачнина, пролив, губиток на килограми.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top