недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 42 ново

Која социјална мрежа е најлошо влијае на психичкото здравје?

Научници од Универзитетот во Питсбург испитувале корисници на социјални мрежи за нивните навики и расположението што го имаат додека ги користат

Првите резултати од истражувањето што го спровеле истражувачи од Универзитетот во Питсбург врз 1787 луѓе од 19 до 32 години кога испитувале корисници на социјалните мрежи Фејсбук, Јутјуб, Твитер, Гугл плус, Снепчет, Редит, Тамблр, Пинтерест, Вајн и Линкдин за нивните навики и расположението што го имаат додека ги користат, покажуваат  дека колку подолго се задржува младиот човек на социјалните мрежи, толку повеќе е подложен на депресија.

Се прашувате како влијаат социјалните мрежи на депресија: Освен што рпедизвикуваат љубомора, поттикнуваат и опседнатост со животите на другите луѓеНа крајот, сето тоа не доведува до убедување дека сите живеат подобро и посреќно од нас самите.

Подоцна истражувачите дошле до резултат кои мрежи не прават да се чувствуваме под стрес и помалку вредно – на прво место е Инстаграм, а на крајот е Јутјуб.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top