вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 95 ново

Косово е извор на новата зараза: Лаборантка од Скопје се заразила со морбили

 

Лаборант во Институтот за јавно здравје е меѓу тројцата новозаразени со морбили. Станува збор за 44-годишна жена од Сопиште која била вакцинирана против мали сипаници, но најверојатно само со една доза од вакцината. Се заразила на работа, додека вршела лабораториски испитувања.

Со трите нови случаи, бројката на заразени со морбили се искачи на 17. Само еден е од Прилеп, но и тој најверојатно се заразил во Скопје, каде периодот бил на привремена работа. Во една од приватните болници морбили биле дијагностицирани и кај 15-месечно бебе од Косово, за кое нема податок дали било вакцинирано. Во Косово бројката заразени рапидно расте. Досега се регистрирани над 140 пацинети, а едно од заболените деца почина.

Сомнежите на македонските здравствени институции е дека токму Косово е извор на заразата и во Македонија. Но, се уште се чекаат лабораториските анализи во странски референтни лаборатории.

Пациентите од Гази Баба, каде во моментот е прогласена епидемија на морбили пред да се заразат биле во контакт со гости од Косово. Иако епидемијата во моментот е ограничена, постои голем ризик да се прошири и во други подрачја, со оглед на нискиот опфат на имунизација со МРП.

Епидемија на морбили беше прогласена пред околу еден месец. Оттогаш до денска вакцинирани се 8.095 лице со МРП вакцинарта. Од вкупниот број вакцинираните 42 % се на територијата на Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top