петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Бурата Брајан се приближува кон Велика Британија и Ирска

Бурата Брајан во текот на викендот ќе погоди делови на Велика Британија и од Ирска, соопшти ирскиот метеоролошки завод.

За сабота е издадено жолто предупредување за силни ветрови и можни поплави во делови на јужна и западна Англија и Велс, а портокалово за Република Ирска за можни „значителни“ последици.

Се предвидува бурата со ветрови со јачина до 112 километри на час во раните утрински часови в сабота да погоди делови на југозападна Ирска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top