недела, 23 септември 2018 | Вести денес: 8 ново

Оваа чудотворна билка уништува дури 86 одсто од ќелиите на рак на бели дробови!

Ракот на белите дробови е еден од најчестите видови на канцер. Овој тип на тумор носи повеќе животи од канцерот на дебелото црево, дојка и панкреас комбинирано.

Во 75 до 80 одсто од случаите на рак на белите дробови потекнува од типот на канцер наречен немикроцелуларен карцином на белите дробови (NSCL). До денеска, настанатите начини на третирање на овој вид на канцер не успевале.

Меѓутоа, студијата објавена во магазинот PubMed покажуваат дека магдоносот ги убива ќелиите на рак на бели дробови, а може да се употребува и превентивно.

Сустанцата која се наоѓа во магдоносот а која е „одговорна“ за таквото дејствување во убивањето на ќелиите се нарекува апигенин.

Други намирници кои ја содржат оваа супстанца се :

-целер

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top