четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 44 ново

Парламентот со променет состав по локалните избори

На првата собраниска седница по локалните избори претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ги информира народните пратеници дека Чедомир Саздовски ќе функционира како независен пратеник. По локалните избори се очекува собранискиот состав да претрпи одредени промени имајќи ги предвид оставките на двајца кандидати за градоначалници од албанскиот блок, но и изборот на неколкумина пратеници од владејачкото мнозинство за градоначалници.

По вториот круг на локалните избори ќе се знае колку нови пратеници ќе има Собранието, но и бројот и составот на пратеничките групи имајќи предвид дека Саздовски беше дел од една од десетте пратенички групи од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Пратеникот Саздовски вчера го информирал претседателот на Собранието Џафери дека веќе нема да биде преставник на ГРОМ во Парламентот туку дека ќе биде независен пратеник.

По првиот круг на локалните избори, пак, извесно е дека членови на пратеничката група на СДСМ повеќе нема да бидат Петре Шилегов, кој стана градоначалник на Град Скопје, Стефан Богоев кој победи во скопската општина Карпош, Сашо Поцков кој е нов градоначалник на Гевгелија и Максим Димитриевски, кој е избран за прв човек на Куманово.

Меѓу пратениците кои ќе бараат глас за градоначалник во вториот круг од локалните избори се и пратениците Бетиане Китев, Благој Бочварски и Курто Дудуш од СДСМ и Јохан Тарчуловски од ВМРО-ДПМНЕ.

Оставки на пратеничките функции пред изборите поднесоа и пратениците Бардиљ Даути од ДПА и Билал Касами од Беса, кои се кандидираа за градоначланици.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top