среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Ураганот „Офелија“ го обои сонцето во црвено

Исклучително редок феномен предизвикан од ураганот „Офелија“, истовремено ги воодушеви и ги исплаши жителите на јужниот дел на Велика Британија.

Крваво црвено сонце се појави на небото над многу британски градови, вклучувајќи и над престолнината Лондон.

Синоптичар на Би-Би-Си ја смири јавноста дека невообичаена боја на сонцето се должи на ураганот „Офелија“, кој носи тропски воздух и прашина од Сахара. Токму правот го прави тоа небото да изгледа заматено, а сонцето – црвено.

Правот пак е последица на огромни пожари во Иберија, а неговите останки биле донесени од „Офелија“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top