среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Во Србија ќе гради најголем ветропарк на Западен Балкан

Србија до крајот на следната година ќе изгради ветропарк, кој ќе биде најголемиот комерцијален проект од областа на обновливата енергија во земјата и на територијата на Западен Балкан, соопшти кабинетот на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Ветропаркот ќе се гради во местото Чибук, во близина на Ковин во Банат, на површина од 37 квадратни километри, со сила од 158 мегавати и со 57 турбини кои ќе произведуваат до 457 гигават-часови електрична енергија на годишно ниво.

На овој начин, 113.000 домаќинства ќе добијат електрична енергија од обновливи извори, со што ќе се намалат емисиите на јаглероден диоксид за повеќе од 370.000 тони годишно. Изградбата на ветропаркот Чибук 1 ќе придонесе за отворање на 400 работни места, како и изградба на 50 километри нови патишта.

Вучиќ присуствуваше на денешното потпишувањето на кредитна линија за изградба на ветропаркот меѓу компанијата Ветроелектрани Балкан ДОО Белград, Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top