среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 51 ново

Силвија Михајловска, „Алшар“: Колекцијата „Калеш Анѓа“ е инспирирана од жените револуционерки кои се борат за своите права

Модната креаторка Силвија Михајлвоска која стои зад брендот „Алшар“ ја подготовува новата колекција „Калеш Анѓа“ за 16. издание на Моден викенд Скопје кој ќе се одржи од 22 до 25 октомври во хотел „Мериот“.

Новата колекција на Михајловска е инспирирана од книгата на Стале Попов и од жените револуционерки кои се борат за своите права: слобода, право на слободен избор, рамноправност. Колекцијата е составена од 22 креации претежно во црна броја и неколку во црвена.

Често нејзините колекции се инспирирани од филмови или книги, како на пример ко­лек­ци­ја­та инс­пи­ри­ра­на од фил­мот на Сид­ни По­лак „Мо­ја Афри­ка“, во кој глав­ни­те уло­ги ги тол­ку­ва­ат хо­ли­вуд­ски­те ѕвез­ди Ме­рил Стрип и Ро­берт Ред­форд. Потоа следеше есенска колекција „Deep blue“, инспирирана од морските длабочини. Михајловска за своите модели користи природни материјали како лен, па­му­чен пуп­лин, па­му­чен ке­пер, еко­ко­жа…

Ми­хај­лов­ска след­на­та го­ди­на има и два ју­би­ле­ја, 10 го­ди­ни од по­сто­е­ње­то на „Ал­шар“ и 20 го­ди­ни од неј­зи­на­та пр­ва ре­ви­ја на Фа­кул­те­тот за ли­ков­на умет­ност (ФЛУ).

Што подготвувате за 16. издание на Моден викенд Скопје? Каква ќе биде новата колекција?
Михајловска: Новата колекција за 16. издание на Моден викенд Скопје се вика „Калеш Анѓа“ и е инспирирана од книгата на Стале Попов и од жените револуционерки кои се борат за своите права: слобода, право на слободен избор, рамноправност…од силните жени со слободна волја и со јасен став. Колекцијата е составена од 22 креации претежно во црна броја и неколку во црвена, со асиметрини кроеви и детали од облеката на македонските револуционери и нашиот фолклор интерпретирани на сосема модерен начин.
Дали сината и сите нејзини нијанси е најубавата боја на светот?
Михајловска: Претходната есенска колекција „Deep blue“ беше инспирирана од морето и од сите негови бои, најмногу од нијансите на синото. Сината боја преставува смиреност, длабочина, мудрост. Јас, сепак, најмногу ја сакам црвената боја.
Обично во вашите креации користите природни материјали. Какви ткаенини користевте за оваа колекција?
Михајловска: Креациите за „Калеш Анѓа“ се изработени од кадифе, памук, екокожа, со детали од филц, свилени реси и многу метални копчиња.
На последното издание на Моден викенд Скопје вие бевте избрани за најдобар дизајнер. Дали тоа ви беше мотив плус кога ја создававте новата колекција? Или пак ве обврзуваше?
Михајловска: Колекцијата „Моја Африка“ (Out of Africa), беше избрана за најдобрра колекција на тоа издание на Моден викенд Скопје. Тоа не е моја прва награда. Но, оваа награда за мене е голема чест и секако мотив за уште поголема посветеност и љубов за тоа што го работам. Наградата не ме обврзува, бидејќи јас секогаш се трудам да го дадам максимумот од себе во моите креации.
Како се облекуваат скопските девојки? Дали ви се допаѓаат?
Михајловска: Откако постои Моден викенд Скопје и секако, можноста веднаш да бидеме информирани за светските модни текови, девојките во нашиот град се охрабрија да бидат поголеми индивидуалисти кога се работи за мода и стил. Повеќе експериментираат со облеката, похраби се да покажат став и се повеќе купуваат уникатни паричиња од домашни дизајнери. Генерално, низ нашиот град има убаво облечени луѓе кои внимавааат на својот имиџ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top