среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 35 ново

Скандалозна изјава на Амфилохие: Србинките убиваат повеќе деца од Хитлер и Броз

Митрополитот црногорско-приморски Амфилохие повторно го сврте вниманието на јавноста овојпат обвинувајќи ги српските мајки дека прават чедоморство.
„Тие во своите утроби убиваат за една година повеќе деца отколку што убија Мусолини, Хитлер и Броз и овие кои се овде на Косово и Метохија. А сакате како народ да имаме Божји благослов“, рече митрополитот при служење литургија во Пеќката патријаршија.

Да потсетиме, Основното државно обвинителство во Подгорица реформира предмет во случај на кривична пријава на Црногорското движење против Амфилохие поради говор на омраза, односно повреда на углед на народ и предизвикување омраза.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top