сабота, 18 август 2018 | Вести денес: 81 ново

На дебата на телевизија за „работа на црно“ им се јави новинарката која не е пријавена во телевзијата

Дебатната емисија емитувана на РТРС за работа на црно предизвика лавина реакции откако во живо им се јави нивна новинарка која со години работи како хонорарец, а не е пријавена.

– Дали знаете дека токму во телевизијата каде гостувате сега, има толку многу нерегуларности, особено такви кои се однесуваат на договорите за привремена работа? Врз основа на тие договори смее да се работи само 90, односно 60 дена во годината, а ние работиме и по 8 или 9 години. Конкретно во мојот случај, две ипол години – рече новинарката во вклучувањето во живо.

На прашањето на водителот Марко Вејиќ: „Како се викате вие?“, новинарката кратко одговори „Јас сум Ваша колешка. Благодарам Марко шти ми овозможивте да се јавам во оваа програма“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top