четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 105 ново

Нема веќе природно крзно кај „Гучи“

По „Армани“ и „Хуго Бос“, уште едно големо дизајнерско име се одлучи за хумана мода и отстапи од користење природно крзно во својот дизајн.

Организацијата The Human Society of the United States и меѓународната коалиција Fur Free Alliance, ја пренесоа информацијата дека модната куќа „Гучи“ објавила дека повеќе нема да користи животинско крзно во својот дизајн, почнувајќи од колекцијата за пролет-лето 2018.

Компанијата со овој чекор им се приклучи на дел од водечките светски брендови кои не имплементираат крзно во својот дизајн, меѓу кои се и Стела Мекартни и Net-A-Porter…

Воедно, „Гучи“ ќе се приклучи и на меѓународната програма Трговија без крзно, што станува се поактуелна во модната индустрија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top