четврток, 16 август 2018 | Вести денес: 60 ново

Се селите во Шведска? Ова мора да го знаете

Шведска е членка на ЕУ и една од најразвиените земји на светот.

Таа е позната  по високиот стандард, а ако сакате да добиете државјанство, иако не сте родени таму, треба да ги знаете овие податоци.

За деца до 12 години, родителите можат да поднесат барање за државјанство само ако родителот веќе е шведски државјанин.

За да го докажете идентитетот можете да прилижите пасош или друг личен документ, или пак роднина може да гарантира за вас ако веќе е шведски државјанин.

Ако планирате да престојувате во земјата над 90 дена, мора да поднесете барање за престој.

За да станете државјанин, мора да ги почитувате законите во земјата.

Зборувајте шведски, дури и ако технички не морате.

Подгответе се за многу кафе, затоа што Швеѓаните уживаат во кафето.

Подгответе се за недостиг на сончева светлост, затоа што Шведска е студена земја, а во лето има 20 светли часови преку ден.

извор: Фактор.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top