четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 113 ново

И Израел се повлекува од УНЕСКО

Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече од членството во УНЕСКО, по чекорот што го презеде САД, соопшти кабинетот на премиерот.

Нетанјаху во соопштението го поздравува потегот на САД да се откажат од членството во оваа организација на ОН поради, како што наведува, „антиизраелски“ ставови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top