понеделник, 20 август 2018 | Вести денес: 107 ново

САД го напуштаат УНЕСКО

Соединетите држави ја известиле организацијата УНЕСКО за истапувањето од нејзиното членство, соопшти во четвртокот американскиот Стејт департмент.

Вашингтон го објаснил овој чекор со заостанатата обврски за членаритена, неопходноста од реформирање на организацијата и „антиизраелските предрасуди“.

Одлуката ќе стапи на сила на 31-екември, додека САД ќе го задржат статусот набљудувач при организацијата.

Претседателката на УНЕСКО Ирина Бокова, изрази жалење поради одлуката на Вашингтон, за којашто ја известил државниот секратар Рекс Тилерсон. Таа рече дека соработката со САД била длабока и се потрпирала на основата на заедничките вредности.

САД поради истите причини и пред неколку години ја објавија ваквата намера, но таа се реализира сега.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top