среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Воен авион се урна во Шпанија, пилотот загина (ВИДЕО)

Едно лице загина денеска откако воен авион се урна во Шпанија, кој претходно учествуваше на парада во Мадрид по повод националниот празник, соопшти шпанското Министерство за одбрана.
– Можам да потврдам дека авионот се урна, изјави портпаролка на Министерството.
Локалните медиуми наведуваат дека авионот паднал во близина на воена база во Албасет, 300 километри југоисточно од Мадрид.

Шпанското Министерство за одбрана соопшти дека станува збор за борбен авион и дека пилотот загинал.

Воени трупи и полиција денеска маршираа по улиците на Мадрид по повод националниот празник Колумбов ден, во Шпанија познат како Ден на шпанството (Día de la Hispanidad).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top