понеделник, 16 јули 2018 | Вести денес: 0 ново

Манасков и Веспрем пресилни и за Ференцварош

Тимот на Веспрем за кого од оваа сезона настапува и македонското крило Дејан Манасков забележа уште една нова победа и тоа во домашниот шампионат.

Нова жртва на најдобриот унгарски состав беше Ференцварош кој како гостин доживеа тежок пораз од 19 разлика (39-20). Веќе на полувремето фавориот имаше двоцифрена предност (18-8) која дополнително беше зголемена во вторите 30 минути.

Маргуч со 8 голови беше најефикасен, нашиот Деки пак беше стрелец на два погодоци.

Ова за Веспрем беше шести триумф во исто толку средби во Унгарија, додека пак во ЛШ има четири од четири.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top