среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 6 ново

Запленет арсенал оружје на Македонско-Косовската граница

Косовската полиција заплени поголема количесрво оружје во Генерал Јанковиќ, во близина на косовско-македонската граница, кај Блаце.

Според полицијата запленети се автоматска пушка АК-47, две пушки М-48, една ловџиска пушка,14 пешадински мини, 13 рачни гранати, 2.472 куршуми разни калибри,двогледи, ножеви и 30 шаржери за муниција.

Во акцијата е уапсен А.В.(37), кому судија во претходна постапка му одредил мерка притвор во траење од 48 часа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top