вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 88 ново

Јохан Тарчуловски со програма за младите, семејствата и пензионерите

Кандидатот за градоначалник на Кисела Вода од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Јохан Тарчуловски, интензивно на терен ја промовира својата програма.

Во скратената верзија на неговата програма, Тарчуловски нуди проекти и решенија за младите, семејствата и пензионерите.

За семејствата, Тарчуловски нуди:

 

 • Изградба на нови градинки
 • Реконструкција, сансација и доопремување на училишта
 • Училишни униформи
 • Бесплатна градинка и дневен престој за еднородителски семејства
 • Формирање на совет на родители со претставници од сите основни училишта и градинки, за пријавување и брзо решавање на сите тековни проблеми
 • Стипендии за 100 те најдобри ученици
 • Продолжен училишен престој под надзор
 • Дневни центри за деца со посебни потреби
 • Финансиска помош за новороденче
 • Зазеленување на општината -изградба на нови паркови и хортикултурно уредување на новите и старите паркови
 • Изградба на Мини паркови помеѓу зградите
 • Изградба на парк за домашни миленици

Во неговата програма значаен дел завземаат и проектите за младите:

 • Бесплатни обуки, курсеви и доквалификации
 • Отварање на Деловно-Технолошки инкубатор
 • Субвенционирање на иновативни проекти за отпочнување на свој бизнис.
 • Финасиска подршка во период од 3 години за „старт-ап“ бизниси
 • Регистар на компании и нивни потреби
 • Регистар на невработени и нивни квалификации
 • Посредување при вработување во компаниите од о. Кисела Вода
 • Активирање на младински клубови
 • Организирање на спортски и културни манифестации
 • Субвенционирање на спортски клубови
 • Фитнес реквизити на отворено во парковите

Тарчуловско има и проекти за старите лица:

 • Активирање на пензионерските клубови
 • Бесплатна телефонска линија за помош
 • Волонтерска  помош од младинските клубови за тешко болни и неподвижни пензионери кои живет сами, во извршување на секојдневните обврски 
 • Бесплатни екскурзии
 • Бесплатен интернет во пензионерските клубови
 • Бесплатни обуки за компјутери 
 • Изградба на пензионерски катчиња во парковите
 • 11 октомври – ден на пензионерите
 • Натпревар помеѓу пензионерските клубови во шах и др вештини со интересни награди за победниците

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, секојдневно е на терен каде што на граѓаните им ја презентира својата програма.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top